NYCxDESIGN Award Winners 2017

Browse the winners and honorees of Interior Design's second annual NYCxDesign Awards presented with ICFF. Project and product winners were announced at MoMA on May 20 in a ceremony hosted by editor in chief Cindy Allen. We launched the NYCxDESIGN Awards to celebrate our beloved city and showcase New York City as the center of design," Allen says. "In our sophomore year, over 700 entries came from 109 design firms and 210 manufacturers with 60 international companies." Read the full event recap here.

Project
Product
Apartment
Winner
Greenwich Village Loft by Robert Kahn Architect
Photography by: Michael Moran
Honorees
Duane Street Pied-a-Terre by 1100 Architect
Photography by: Nikolas Koenig
Brooklyn Live/Work Loft by David Bers Architecture
Photography by: Brian Schulman
SoHo Penthouse by Dufner Heighes
Photography by: John Ellis
Architectural Pop Up
Winner
Restaurant 1683 by Gaggenau
Photography by: Noe DeWitt
Honorees
A Factory As It Might Be by Assemble
Photography by: Sam Nixon
Wired MARS by Giorgio Borruso Design
Photography by: Magda Biernat
Baldwin 199 Mott Pop-Up by Hufft
Photography by: Ryan Strong
Boutique Hotel
Winner
Arlo Soho by AvroKO
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Photography by: Nikolas Koenig
The William Vale by Studio Munge
Photography by: Maxime Bocken
Chain Hotel
Winner
Four Seasons Hotel Downtown by Yabu Pushelberg
Photography by: Scott Frances
Honorees
InterContinental New York Barclay Hotel by HOK
Photography by: Eric Laignel
New York Marriott at the Brooklyn Bridge Hotel by Krause Sawyer
Photography by: Guillaume Gaudet
Corporate Office
Winner
Publicis North America Headquarters by Clive Wilkinson Architects
Photography by: Michael Moran
Honorees
280 Park Avenue Headquarters by BKSK Architects
Photography by: Raimund Koch
The Boston Consulting Group by Gensler
Photography by: Garrett Rowland
Centerbridge by LSM
Photography by: Peter Aaron
Angelo, Gordon & Co. Offices by Robert A.M. Stern Architects
Photography by: Peter Aaron
Creative Office
Winner
Gensler New York Office by Gensler
Photography by: Garrett Rowland
Honorees
Casper Headquarters by Float Design Studio
Photography by: Aaron Thompson
Saatchi & Saatchi by M Moser Associates
Photography by: Eric Laignel
Education
Winner
Riverdale Country School Upper Learning Building by Architecture Research Office
Photography by: James Ewing
Honorees
Pre-Fab Learning Landscape by Louise Braverman Architect
Photography by: Naho Kubota
Blue School Middle School by PellOverton Architects
Photography by: Mikiko Kikuyama
School of Visual Arts, MFA Photography, Video and Related Media Department by Spacesmith
Photography by: Alexander Severin
Exhibition/Installation
Winner
New York at Its Core, Museum of the City of New York by Studio Joseph, Pentagram, and Local Projects
Photography by: Thomas Loof
Honorees
Transitions: Migration and Travel Exhibition by Design and Flow
Photography by: Maurice Dusault, Dijun Wand
Total Restoration of the 1885 Wrought Iron Sailing Ship Wavertree by South Street Seaport Museum
Photography by: Paul Margolis
Graphics & Branding
Winner
Communication R-evolution by B&B Italia
Honorees
BKLYN DESIGNS 2016 Branding and Graphics Campaign by Maiarelli Studio
Photography by: Collis Torrington
Verve Advertising Campaign by Maiarelli Studio
Photography by: Stefano Massei
Greater Good
Winner
Best Friends Animal Society Adoption Center by RA-DA
Photography by: Ralf Strathmann
Honorees
Staten Island Family Justice Center by Spacesmith
Photography by: Joe Kitchen
High Fashion Retail
Winner
Barneys New York Downtown Flagship by Steven Harris Architects
Photography by: Scott Frances/OTTO
Honorees
Bergdorf Goodman New Main Floor by MNA
Photography by: Thaddeus Rombauer
Thakoon Flagship Store by SHoP Architects
Photography by: James Ewing
Low Income Multi-Unit Residential Building
Winner
Boston Road Supportive Housing by Alexander Gorlin Architects
Photography by: Michael Moran
Honorees
The Residences at P.S. 186 by Dattner Architects
Photography by: David Sunderberg
Multi-Unit Residential Building
Winner
35XV by FXFOWLE
Photography by: David Sundberg
Honorees
Staten Island Urby by Concrete and Ironstate Development
Photography by: Ewout Huibers
NYCxDESIGN X-Factor
Winner
New York Public Library, 53rd Street Branch by TEN Arquitectos
Photography by: Michael Moran
Honorees
Laying the Groundwork: Design Guidelines for Retail and Other Ground-Floor Uses in Mixed-Use Affordable Housing Developments by Design Trust for Public Space
Photography by: Sam Lahoz
Times Square Reconstruction by Snøhetta
Photography by: Michael Grimm
New Lab by Macro Sea
On the Boards
Winner
The Statue of Liberty Museum by FXFowle
Photography by: FXFOWLE
Honorees
Urban Canopy by Buro Koray Duman
Photography by: Peter Murdoch
152 Elizabeth Street Condominium by Gabellini Sheppard Associates
Empire Stores by S9
Photography by: Patrick Donahue
The Wheeler by Shimoda Design Group
Photography by: MARCH
Outdoor/Urban Landscape
Winner
USTA Grandstand Stadium by ROSSETTI
Photography by: Rafael Gamo
Honorees
Liberty Park by AECOM
Photography by: Robb Williams & Michael Moran
New York City AIDS Memorial by Studio AI Architects
Photography by: Ryan Lahiff
The Reconstruction of Astor Place & Cooper Squarer by WXY Architecture + Urban Design
Photography by: Wade Zimmerman
Restaurant and Bar
Winner
Nobu Downtown by Rockwell Group
Winner
Leuca and Westlight by Studio Munge
Photography by: Michael Stavaridis/Maxime Bocken
Honorees
Rouge Tomate Chelsea by Bentel and Bentel Architects
Photography by: Eduard Hueber/Garrett Rowland
Union Square Cafe by Rockwell Group
Photography by: Emily Andrews
Tech Office
Winner
Etsy Headquarters by Gensler
Photography by: Garrett Rowland
Honorees
Photography by: Mark Craemer
WebMD by TPG Architecture
Photography by: Eric Laignel
Dots Office by Sheep + Stone
Photography by: Nicole Franzen
Townhouse
Winner
Paul Rudolph West Village Restoration by Steven Harris Architects
Photography by: Scott Frances Photos
Winner
Paul Rudolph West Village Restoration by Fox Nahem
Photography by: Scott Frances Photos
Honorees
West Village Townhouse by BKSK Architects
Photography by: Michelle Rose
Upper East Side Townhouse by Michael K Chen Architecture
Photography by: Alan Tansey/Richard Barnes
Government/Institutional
Winner
Public Safety Answering Center II by Skidmore, Owings & Merrill
Photography by: Albert Vecerka/Esto
Honorees
Commercial Lobby
Winner
195 Broadway Lobby, Retail Spaces, and Galleria by Gabellini Sheppard Associates
Photography by: Alan Schindler
Winner
135 West 52nd Street by CetraRuddy Architecture
Photography by: Floto and Warner/Will Femia
Honorees
599 Lexington Lobby by FXFOWLE
Photography by: Chris Cooper
1221 Avenue of the Americas by MdeAS Architects
Photography by: Kevin Chu
Residential Lobby/Amenity Space
Winner
Photography by: Eduard Hueber/Garrett Rowland
Honorees
535 West 43rd Street by CetraRuddy Architecture
Photography by: Alan Schindler
The Sutton Condominium by INC Architecture & Design
Photography by: Annie Schlechter
The Berkeley by Meshberg Group
Photography by: Tyra Bombetto + Mark Boswell
Kitchen & Bath
Winner
Photography by: Jean-Francois Jaussaud/Bruce Damonte
Winner
Bleecker Street Loft by Lubrano Ciavarra Architects
Photography by: Chris Cooper
Honorees
443 Greenwich Residence by CetraRuddy Architecture
Photography by: Adrian Gaut/Eric Laignel
Garden Place by O'Neill Rose Architects
Photography by: Michael Moran/Marili Forastieri
Mixed Retail
Winner
Photography by: Dirk Tacke
Honorees
Capital One Union Square Flagship by CallisonRTKL
Photography by: Andrea Brizzi
Pure Liquid Wine + Spirits by CCS Architecture
Photography by: Kris Tamburello
Kreuther Handcrafted Chocolate by Glen & Co Architecture
Photography by: Evan Sung
Showroom
Winner
Cadillac House by Gensler
Photography by: Garrett Rowland/Eric Laignel
Honorees
NYCity Blinds by Kurv Architecture
Photography by: Karen Fuchs
Wolf-Gordon Headquarters by LTL Architects and Wolf-Gordon
Photography by: Michael Moran
Bernhardt Design Showroom by Rottet Studio
Photography by: Eric Laignel
Accessories
Winner
Mudu Mirror by Jotjot
Honorees
Voltasol by Livingthings
Slice by Tothora
Architectural Products
Winner
Spacemaile Screens by Kaynemaile Limited
Honorees
Carvart by Soema by Carvart
Flox by LOFTwall
Bath
Winner
Immersion Bathtub by Neri & Hu Design and Research Office by Agape
Honorees
Vaia by Dornbracht
Calma Tub by Stone Forest
Linear Steam Head by MrSteam
Best in Show
Winner
Ambassador by Stickbulb

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Honorees
Mobius by 3form
Waiting for Godot Sculpture by Bae Sejin by J. Lohmann Gallery
Desco Collection by Pibamarmi
Commercial Flooring
Winner
Moonscapes by Mohawk Group
Honorees
The Bolon by Jean Nouvel Design Collection by Bolon
Configure by Shaw Contract
Emerging Product Designer
Winner
Lean Light by Feyz Studio
Honorees
Polymorph Chair by Philipp Aduatz
Angelica by SB Design
SP01 Outdoor Collection by Tom Fereday
Fabric
Winner
Cozy Collection by Maya Romanoff
Honorees
Phantasmagoria Collection by Aimée Wilder
Nomad Collection by Fil Doux Textiles
Handwoven Linen Tape Trim by Stephanie Seal Brown Handwovens
Floor or Table Lighting
Winner
Serena by Flos
Honorees
Yanzi Light by Neri&Hu Design and Research Office by Artemide
Orchid by Axo Light USA
Bicoca by Marset
Guest Seating
Winner
Chair 2 by Cappellini
Honorees
Miró by Capdell
Pair by Fritz Hansen
Piuma by Kartell
Hard Flooring
Winner
The Laura Gottwald Collection by Original Mission Tile
Honorees
I Tessuti by Florim
Electra Grande by Stone Source
Hardware
Winner
DP140Z Triangular Door Pull by Hamilton Sinkler
Honorees
Monte Timber Collection by Designer Doorware
Edge Collection by Rocky Mountain Hardware
Health & Wellness
Winner
Equinox Gym by INC Architecure & Design
Photography by: Eric Laignel
Honorees
Modo Yoga Studio by DXA studio
Photography by: Florian Holzherr
Lighthouse Yoga School by Taylor and Miller Architecture and Design
Photography by: Studio Dubuisson
Kitchen
Winner
Cove Kitchen By Zaha Hadid Design by Boffi
Honorees
ASA-D2 by Daniel Germani by Brown Jordan Outdoor Kitchens
Floo Kitchen by Karim Rashid by Rational
Lounge Seating
Winner
Via57 by Fritz Hansen
Honorees
Made in the Boroughs
Winner
Honorees
ThinSeries by Kin & Company
NY2O Premium Artesian Water Bottle by NY2O
Girl Mirrors by Katie Stout by R & Company
Boom by Stickbulb
Office Furniture
Winner
Authentic Living Collection by Karim Rashid by Riva1920
Honorees
Ottawa Sofa by Karim Rashid by BoConcept
Insula by Capdell
Acoustic Collection by LightArt
Office Seating
Winner
Striad Lounge Chair and Ottoman by Herman Miller
Honorees
Vicinity Lounge by Allsteel
Modern Family 2017 by Bernhardt Design
Outdoor
Winner
GardenLayers by Patricia Urquiola by GAN
Honorees
Outdoor Lounge
Winner
Ultrasofa by Fermob
Honorees
Brixx by Dedon
Lagarto by iSimar
Outdoor Seating
Winner
Manila by Baxter thru DDC
Honorees
Sol+Luna by Extremis
Amaca by Moroso
Continuous Line Lounge Chair by SheltonMindel
Pendant or Chandelier
Winner
Soleil Noir by Luceplan
Honorees
Briolette by Gabriel Scott
Residential Flooring
Winner
Hayon x Nani by Jamie Hayon by Nanimarquina
Honorees
Belem, Circle of Life Collection by Ayka Design
Field by Kasthall
Twilight Collection by Warp & Weft
Sconce
Winner
Counterbalance Wall by Luceplan
Honorees
Domi Wall Sconce by Articolo Lighting
Rise Sconce by Hollis+Morris
Richard Meier Light Collection by Richard Meier
Stools
Honorees
Omega by Dune
Heritage Collection by Kinder Modern
Storage
Winner
Phantom by Dune
Honorees
R.I.G. Module by MA/U Studio
Forest by HC28
Student Designer
Winner
Winner
Burrow by Linda Xin (Pratt)
Tables
Winner
Honorees
Praslin Side Table by Liaigre
Blink Vanity by Yabu Pushelberg by Stellar Works
Flint Table by Theodore Alexander
Technology
Winner
Honorees
Ameluna by Artemide
Anti-Glare Visor by Coolshield
Gold Phantom by Devialet
Thin Pendant or Chandelier
Winner
Revolta by Estiluz
Honorees
Thin Chandelier by Juniper
Fractal Clouds by Maison Gerard
Wall Covering
Winner
PurePaper Color by Ober
Honorees
Oculaire Collection by Arte
Mira&Miloš by Calico Wallpaper
Graffito Collection by Juju Papers
Wall Covering: Tile
Winner
Trilogy by Giovanni Barbieri by Stone Source
Honorees
Girih Encaustic Cement Tiles by Bade Stageberg Cox
Patchwork by Nemo Tile and Stone

Back to search